Jestem dyplomowanym psychodietetykiem, inżynierem towaroznawstwa żywności oraz studentem psychologii i terapii uzależnień jedzenia.
Pracuję na wiedzy psychodietetycznej, metodą coachingu.
W swojej pracy stosuję narzędzia do zmiany nawyków, do poszerzenia świadomości oraz zwiększenia motywacji.
W pracy ze mną spodziewaj się zadań domowych oraz dużej ilości dodatkowej wiedzy poza pracą jeden na jeden.

Drakońskie diety, które stosowane latami, nie przynoszą żadnych efektów, a nierzadko wręcz odwrotne do zamierzonego, prowadzą do coraz gorszego samopoczucia psychofizycznego. W efekcie towarzyszy nam poczucie frustracji, klęski i rezygnacji. Wynika to z powszechnego, ale jakże błędnego założenia, że zmiana nawyków żywieniowych wystarczy, aby stracić na wadze. Tymczasem problem może leżeć nie w jadłospisie, a w naszej głowie. Czynniki psychologiczne mają ogromny wpływ na skłonności do zyskiwania nadprogramowych kilogramów, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się psychodietetyka.

CZYM JEST PSYCHODIETETYKA?

Psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną, która scala ogół wiedzy medycznej w zakresie diet oraz psychologii.
W ramach jej działań osoba wspierana uzyskuje zatem nie tylko wskazówki zdrowotne, odnośnie do zaleceń żywieniowych czy kondycyjnych, ale też wsparcie dotyczące wdrażania tych zmian w życie. Istotą konsultacji z psychodietetykiem jest zatem nie tylko wskazanie, co należy zmienić, ale także jak tego dokonać, otrzymując jednocześnie wsparcie w procesie zrzucania wagi.

PRELUDIUM, CZYLI JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY U PSYCHODIETETYKA

Zdecydowałaś się na konsultację z psychodietetykiem? To wspaniale, zatem pierwszy krok do zmian masz już za sobą.
Pora na kolejny, a jest nim przygotowanie się do rozmowy ze specjalistą, które sprawi, że zyskasz z tego spotkania jak najwięcej dla siebie.
Polecam przygotować notatki, gdzie zapiszesz najistotniejsze kwestie. Być może pomogą Ci następujące pytania:

  1. Jakie są Twoje oczekiwania od konsultacji z psychodietetykiem i jak sobie ją wyobrażasz?
  2. W jakim momencie walki z problemem się znajdujesz i dlaczego szukasz wsparcia specjalisty?
  3. Jakie jest Twoje podejście do problemu nadprogramowych kilogramów? Zastanów się nad emocjami, które Ci towarzyszą, aby podczas konsultacji móc je lepiej opisać.
  4. Jak wygląda plan Twojego dnia oraz jadłospis?
  5. Masz dodatkowe pytania do psychodietetyka?

Odpowiadając sobie na te zagadnienia, masz przygotowaną podstawę do merytorycznej rozmowy ze specjalistą, dzięki czemu już po pierwszej rozmowie zyskujesz wiedzę, które będzie dla Ciebie istotna.

WYOBRAŻENIA VS RZECZYWISTOŚĆ – JAK WYGLĄDAJĄ KONSULTACJE?

Rozmów z psychodietetykiem nie należy się bać – pamiętaj, że nie masz obowiązku odpowiadać na pytania, które powodują u Ciebie dyskomfort.
Nie jest to także zgłębiona psychoanaliza, zatem „grzebanie” w przeszłości nie jest konieczne. Czasem powrót do pewnych wydarzeń może mieć istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia, ale to Ty decydujesz, gdzie postawić granice. Daj sobie czas na obdarzenie zaufaniem specjalisty i sygnalizuj, kiedy rozmowa zaczyna być dla Ciebie niekomfortowa. Profesjonalny psychodietetyk nie ma jednego, szablonowego zestawu pytań – powinien go dostosować do każdego rozmówcy i jego sytuacji indywidualnie.

W CZYM WŁAŚCIWIE POMAGA PSYCHODIETYK

Psychodietetyk pomaga walczyć z problemem nadwagi i otyłości w sposób, który jest komfortowy dla naszej psychiki i nie doprowadza do frustracji. Wskazuje, jak prawidłowo wprowadzać zmiany nawyków żywieniowych oraz co zmienić w swojej codzienności, aby nie zbaczać z drogi do upragnionego celu. W trakcie konsultacji nauczysz się także nazywać swoje emocje, związane z nadprogramowymi kilogramami oraz radzić sobie z nimi. Dowiesz się także, czym jest asertywność żywieniowa i jaką rolę odgrywa w podejmowaniu codziennych decyzji w zakresie konstruowania jadłospisu. Nauczę cię czym jest emocjonalne jedzenie, a czym jedzenie fizjologiczne. Poznasz szereg emocji, które dotyczą zajadania.
Po sesjach spodziewaj się, że lepiej poznasz siebie, swoje wartości pragnienia. Nie będziesz robić nic- bo musisz. Będziesz działać bo chcesz i pragniesz. Nie będziesz miała poczucia straty, zagrożenia- tylko miłość i akceptację.

Zapisz się na newsletter a otrzymasz ebooka gratis!